پچ کورد فیبر نوری و انواع آن

پچ کورد فیبر نوری
کابل پچ یا پچ کورد یک کابل الکتریکی است که دو سر آن به کانکتور فیبر نوری وصل میگردد و برای ایجاد ارتباط بین قطعات و تجهیزات در شبکه فیبر نوری استفاده می شود که به پچ کیبل نیز معروف است. پچ کوردها انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند و به آسانی نمی شکنند. پچ کورد انواع گوناگونی دارد که عبارتند از : LC,SC,FC,ST,E2000,MU و …..
که در اینجا به تعریف آن ها می پردازیم:
پچ کورد LC :
LC مخفف واژه LUCENT است. پچ کورد LC با کانکتور LC پایان می پذیرد. این نوع پچ کورد، از انواع محبوب پچ کورد نوری است که از نظر ظاهری کوچک می باشد و فضای کمتری را اشغال می کند و به طور چشمگیری برای مناطق پرتراکم و کم حجم استفاده می شود. پچ کورد LC با استانداردهای IEC و ANSI TELECORDIA و EIA /TIA مطابقت دارد.
پچ کورد SC :
پچ کوردی است که با کانکتور SC پایان می یابد. کانکتور SC توسط شرکت NTT که یک شرکت ژاپنی است اختراع شده است. SC مخفف کانکتور مشترک یا کانکتور استاندارد است که در ارتباطات داده ها و مخابرات فیبر نوری به صورت قابل توجهی به کار می رود. SC از نوع فشار و کشش است که برای 1000 چرخه اتصال استفاده می شود. SC از نظر اقتصادی کم هزینه و ساده است و هم چنین با دوام می باشد که به صورت گسترده در شبکه های فیبر نوری استفاده می شود.
پچ کورد FC :
این پچ کورد دارای کانکتور FC است و به صورت پیچشی متصل می شود. FC مخفف FIXED CONNECTOR (کانکتور ثابت) می باشد. بدنه پچ کورد FC فلزی است و دارای ساختار پیچشی است. FC در حالت مود و مولتی مود قابل دسترسی است. این پچ کورد در محیطی با لرزش بالا کارایی دارد و به صورت پیچشی محکم بسته می شود.
پچ کورد ST :
ST مخفف STRAIGHT- TIP می باشد و با کانکتور ST پایان می یابد. این پچ کورد در دهه های 1980 و 1990 دارای طرفداران زیادی بوده است.ST سر نیزه ای شکلی دارد و دارای فرول طولانی فنری برای نگه داشتن فیبر است.
پچ کورد E2000 :
پچ کورد E2000 با کانکتور E2000 خاتمه می یابد. این مدل دارای دریچه و دیافراگم فنری شکل می باشد برای اینکه فرول را از گرد و غبار محافظت کند. این دریچه فنری شکل باعث می شود گرد و غبار به داخل نفوذ نکند و هنگامی که کانکتور آزاد است به صورت اتوماتیک بسته می شود و موقعی که به آداپتور متصل شود ، اتوماتیکی باز می شود.
پچ کورد MU :
این مدل با کانکتور MU پایان می پذیرد این کانکتور نیز توسط شرکت ژاپنی NTT اختراع شده است. ساختار آن به صورت فشار و کشش است و دارای پوشش و محفظه پلاستیکی می باشد. MU مکانسیم قفل شدن SC را دارد که بر پایه فشار و کشش است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *