تست OTDR

خدمات تست OTDR

هسته مرکزی ارتباطات امروزی، فیبرنوری است. از آنجایی که سرعت کند و قطعی شبکه ها باعث ایجاد اختلال در ارتباطات می شود به همین دلیل تست و عیب یابی فیبرنوری مهم تلقی می گردد. یکی از روش های عیب یابی فیبرنوری ، تست OTDR می باشد.

تست OTDR

تست OTDR با استفاده از دستگاه OTDR که یک وسیله اپتوالکترونیک است، انجام می پذیرد. این دستگاه برای آزمایش لینک فیبرنوری بکار می رود که تعدادی از پالس های نوری را به داخل فیبر ارسال می کند و مورد آزمایش قرار می دهد. دستگاه OTDR امپدانس داخل کابل را می سنجد، قدرت سیگنال برگشتی را اندازه می گیرد و در آخر یک نمودار ترسیمی را نشان میدهد. به وسیله این دستگاه طول فیبر، افت سیگنال و محل قطع فیبر مشخص می شود که کابل در کجا ترمینال شده است و کیفیت فیبرها و جوش ها را تایید می کند. OTDR برای تست کابل های فیوژن شده و یا کابل های طویل (بیش از 250 متر) بسیار موثر است.

دو نوع دستگاه OTDR  وجود دارد :1- OTDR با تمام امکانات   2- OTDR  دستی و جستجوگر شکستگی در فیبر

OTDR با تمام امکانات:

این دستگاه، یک دستگاه بازتاب سنج نوری قدیمی بوده که نسبت به سایر مدل ها، بزرگ تر ، سنگین تر و حمل آن دشوارتر است. این دستگاه دارای صفحه نمایش رنگی بزرگی می باشد که اغلب در آزمایشگاه ها و اندازه گیری دشوار فیبر مورد استفاده قرار می گیرد. منبع تغدیه آن جریان AC  و یا باطری می باشد.

OTDR دستی و جستجوگر شکستگی در فیبر

این دستگاه  برای عیب یابی شبکه های فیبر در زمینه محیطی تعبیه شده اند که عمدتا از باطری استفاده می کنند. از ویژگی های آن قیمت ارزان، وزن سبک و استفاده آسان از آن می باشد. OTDR   دستی اغلب برای سنجش لینک فیبرها ، پیداکردن شکستگی های فیبر، نقاط اتلاف بالا، اتلاف بازگشت نور و اتلاف انتها به انتها ، استفاده می شوند.

به طور خلاصه هدف این دو دستگاه این است که برای تکنسین های فنی ،ارزان و یک ابزار استانداردی برای آن ها باشند.

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *